Search
Close this search box.

REZULTATELE PROCESULUI DE ALEGERE A RECTORULUI UNIVERSITĂȚII DE STAT „BOGDAN PETRICEICU HASDEU” DIN CAHUL DIN 17 NOIEMBRIE 2025

La data de 17 noiembrie 2025, a avut loc al doilea tur pentru alegerea rectorului Instituției Publice Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul.

Consiliul pentru Dezvoltare Strategică Instituțională (CDSI) al Universității de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul a validat procesul electoral de alegere a rectorului, desfășurat pe data de 17.11.2025, prin proces verbal nr. 2 din aceeași dată.

Astfel, CDSI a declarat-o în calitate de rector aleasă pe dna Irina TODOS, doctor în economie, conferențiar universitar, pentru care au votat 31 de electori, ceea ce constituie 58,49% din numărul total de alegători participanți la vot.

📊 Rata de participare a comunității universitare cu drept de vot la alegerile rectorului Universității de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul constituie 94,6%.

Întregul proces de alegere a rectorului a fost monitorizat de 3 observatori, care au fost delegați de către concurenții electorali.

Rectorul ales urmează a fi confirmat în post, în baza rezultatelor alegerilor, printr-un ordin al Ministrului Educației și Cercetării al Republicii Moldova, în termen de cel mult 3 luni.

Distribuie pe rețele sociale:

Facebook
Twitter
LinkedIn
OK
Email